San Sebastian Cheesecake

Cheesecake ile Yeniden Tanışın!

San Sebastian Cheesecake'in hikayesi, 2016 yılında İspanya'nın San Sebastian şehrinde gerçekleştirilen Gastronomika festivalinde başlıyor.

San Sebastian'da bulunan La Viña’nın methini çok duymuş olan Chef Ali, bu tapas bar’ı ziyaret etmeye karar verir. İçeri girdiği anda mis gibi bir koku ve sıra sıra dizilmiş cheesecakeler ile karşılaşır. Alışılmış görüntünün dışında olan bu yanık cheesecakelerin tadına bakan Chef Ali, tecrübe edindiği bu tada hayran kalıyor ve geri kalan 5 gün boyunca kendini her akşam La Viña'nın meşhur cheesecake’ini yerken bulur.

Türkiye'ye döndüğünde, damağında ve aklında yer eden bu lezzeti kendi mutfağında denemeye karar veriyor. Chef Ali, birkaç denemeden sonra Sirha 2016 İstanbul Fuarı'nda bu özel cheesecake'i lezzet sevenler ile "San Sebastian Cheesecake" adı altında buluşturur.

Denemekten ve üretmekten asla vazgeçmeyen Chef Ali, bir yıl boyunca tarifini her gün denemeye ve geliştirmeye devam ediyor. Bu süre içersinde San Sebastian Cheesecake'i deneyen ve tarifini paylaşmasını önerenlerin sayısı artınca, tariflerinin derlendiği ve mutfak meraklıları ile paylaşacağı bir kitap hazırlar.

Chef Ali Açıkgül, kitabından bahsederken, "Bu kitap içeriğindeki tarifler ile birlikte akıllardaki cheesecake algısını kırmak istedim. Sadece yemek sonrası veya kahve yanında ikinci planda kalan bir tatlı olması yerine, günün kahvaltı dahil her öğününde tatlı veya tuzlu olarak tüketilebilen, içerisine kültürümüze ait otları, sebzeleri, ürünleri ve baharatları da ekleyebileceğimiz, toplam 12 farklı peynir kullandığım, altmış farklı reçete ortaya çıkardım. Umarım sizler de, denerken ve tadımlarken en az benim kadar keyif alırsınız." diyor.
"Akıllardaki cheesecake algısını kırmak istedim. Umarım sizler de, denerken ve tadımlarken en az benim kadar keyif alırsınız."